Галерея
Каланхое
Каланхое
Сукуленти, багаторічні трав'янисті рослини або напівчагарники. Листки товсті, більш-менш перисторозсічені, сидячі або з черешками. Квітки зібрані в багатоквіткові зонтикоподібні суцвіття, жовті, білі, пурпурові, яскраво-червоні. Поширені в тропічних областях Австралії, на островах Нова Гвінея, Молукскіх, Мадагаскар, а також в тропічній Америці (один вид). В роді 200 видів. Всі каланхое є популярними декоративними рослинами. Цвітуть рясно і тривало.
К. beharensis Drake el Castillo - К. бехарское.
Чагарники, потужно розвинені рослини з оголеними знизу пагонами і войлочноопушенні у верхній частині. Листки майже цельнокрайні або слабо пилчасті, опушені. Квітки дрібні, до 7 мм дл., Опушені; трубка віночка кувшіновідна; пелюстки лінійної форми. Цвіте рясно. О-в Мадагаскар (південна частина). Високодекоративна рослина. Культивується в холодних оранжереях.
К. bentii С. H Wright ex Hook. t. (К. teretifolia Deflers) - К. Бента. Напівчагарники малоразгалужений, потужний, до 1 м вис. Листки розташовані по 6 пар, округлі, великі, до 40 см довжиною., Товсті. Суцвіття парасолькоподібне. Квітки білі; трубка віночка біля основи роздута, 2.5 см довжиною.; Пелюстки оберненояйцевидні, не більше половини довжини трубки. Цвіте рясно в квітні-травні. П-ов Аравія (південна частина). Високодекоративна рослина. Культивується в холодних оранжереях. Розмножують насінням і живцями.
К. blossfeldiana Poellnitz - К. Блоссфельда. Напівчагарники малогіллясті, прямостоячі, до 30 см вис. Листя яйцеподібне, до 7 см довжиною. і 4 см шириною., голе, зелене, по краях червонувате. Квітки численні, зібрані в зонтикоподібних суцвіття. Квітки прямостоячі, до 1 см в діаметрі. і 1.2-1.3 см довжиною., червоні; медоносні луски узколінейние, двудольчатие. Цвіте рясно і тривало, в лютому-травні (може цвісти і в інший час року). Росте в тропічних вологих лісах на гумусного грунті на о-ві Мадагаскар.
К. daigremonliana Hamet et Perrier (Bryophyllum daigremontianum (Hamet et Perrier) Berger) - К. Дайгремонта. Багаторічні трав'янисті рослини до 50 см вис. Листя довгасто-еліптичні, великі, до 13 см довжиною. а 2-4 см шир., голе, по краях до вершини пилчасте. Суцвіття волотисте. Віночок рожевий; трубка віночка до 1.7 см довжиною.; Пелюстки короткі, 0.7 см довжиною. Цвіте рясно. О-в Мадагаскар.
К. flammea Stapf. - К. вогненно-червоне. Багаторічні трав'янисті рослини 30-40 см вис., Малоразгалужені. Листки оберненояйцевидні, 6-8 см довжиною. і 2.5-3 см шириною., звужуються біля основи, тупо закруглені, пилчасті. Суцвіття зонтикоподібне. Квітки яскраво-оранжево-червоні; трубка віночка розширена; пелюстки трикутно-яйцевидні, до 2 см в діаметрі. Росте на кам'янистому грунті в Сомалі.
Вирокодекоратівіий вид для вазонів, вирощується в холодних оранжереях. Розмножують насінням; рослини зацвітають у перший рік (у грудні). В садових господарствах відомі гібриди: К. Xfelthamensis hort. (К. flam-теа X К. velutina), К. Xkewensis hort. (К. flammea X К. terebentifo?a).
К. grandiflora Wight et Arn. - К. крупноцветкове. Напівчагарники до 60 см вис. Листки дольчато-зубчасті, сидячі або на коротких черешках, світло-зелені (червоніючі на сонці). Суцвіття зонтикоподібне. Квітки світло-жовті; трубка віночка розширена, 1.2 см довжиною.; Пелюстки яйцеподібні; ароматні. Цвіте рясно в травні. Індія. Декоративна рослина, цінується за приємний аромат квіток. Культивується в холодних оранжереях. Розмножують насінням і живцями.
К. marmorata Baker (К. grandiflora A. Rich., Non Wight et Arn., К. таcrantha Baker) - К. поцяткована. Напівчагарники 50 см вис. Листки яйцеподібні, 8-12 см довжиною., Звужуються біля основи, по краях виїмчасто-зубчасті, зелені, пізніше сіруваті з обох сторін, у великих коричневих плямах. Суцвіття зонтикоподібне. Квітки білі; трубка віночка 7-8 см довжиною., 4-гранна; пелюстки яйцевидно-ланцетні. Цвіте у січні-квітні. Зустрічається в горах, на висоті 1600-2300 м над ур. м., в Ефіопії. Високодекоративна рослина. Культивується в холодних оранжереях. Розмножують насінням і живцями.
К. pinnatum (Lam.) S. Kurz., (Bryophyllum pinnatum (Lam.) S. Kuiz., B. calycinum Salisb.) - К. перисте. Багаторічні трав'янисті рослини до 1 м вис. Листки м'ясисті, нижні прості, яйцеподібні, часто з серцеподібною основою, світло-зелені, по краях округлозубчаті - пилчасті і червоні; верхні (молоді) перисті, з 3 - 5 листочками; верхній непарний листочок 8-12 см довжиною. і 5-10 см шириною. Квітки пониклі; трубка віночка до 3.5 см довжиною., Зеленувато-біла; пелюстки трикутні, кіряічно-червоні; чашечка червонувато-зелена. Цвіте рясно, але не регулярно. Виростає на кам'янистих грунтах на висоті 1000 м над ур. м. на о-ве Мадагаскар.
К. thyrsiflora Harv. - К. метельчатоквіткове. Багаторічні трав'янисті рослини до 60 см вис., Густо облистнені. Листки оберненояйцевидні, до 15 см довжиною. і 7 см шириною., тупо закруглені, сріблясто-білі; нижні в розетці, густо розташовані; верхні розташовані рідше, дрібніше нижніх. Суцвіття - волоть. Квітки жовті; трубка віночка кувшіновідво роздута, 4-гранна, 1.5 см довжиною.; Пелюстки дрібні, округлі, до 0.5 см довжиною. Цвіте рясно в квітні-травні. Мешкає на скелястих схилах в Південній Африці. Високодекоративна рослина. Після відцвітання рослини утворюють багато луковицеподібних почок, які широко застосовують для розмноження.
К. tomentosa Baker (К. pilosa hort.)- К. повстяне. Напівчагарники; пагони прямостоячі, покриті густо звездчато волосками. Листки довгасто-яйцеподібні, 5-6 см довжиною. і 1.4-1.6 см шириною., цельнокрайние, рідше пилчасті, сидячі. Суцвіття невелике, зонтикоподібне. Трубка віночка коротка ^ 12 мм дл.; Пелюстки 12 мм дл. Цвіте рясно. О-в Мадагаскар (центральна частина). Високодекоративна рослина. Розмножують насінням і живцями.
К. tubiflora (Harv.) Hamet (Bryophyllum tubiflorum Harv.) - К. трубчасто-квіткове. Багаторічні трав'янисті рослини, напівчагарники до 70 см вис. Листки численні, вузькі і довгі, до 13 см довжиною. і 0.6 см шириною., сірувато-зелені, в темно-коричневих плямах, у верхній частині з безліччю виводкових бруньок-діток. Квітки численні, червоні; трубка віночка 2.5 см довжиною. Мешкає на кам'янисто-піщаних грунтах на о-ві Мадагаскар. Високодекоративна рослина. Цвіте рясно. У кімнатах добре росте.
У культурі має широке розповсюдження як горшкові рослини. Є багато сортів. Сорти відрізняються висотою рослини: низькорослі - 10-15 см, середньорослі - 15-20 і високорослі - 25-30 см вис. Значна різноманітність і за забарвленням квіток: шарлахово-червоні, темно-лілові, яскраво-рожеві, вогненно-червоні, світло-жовті, помаранчеві, світло-фіолетові, білі.
Склад земляної суміші: листова, торф'яна, пісок в рівних частках; до цієї суміші додають кістяну муку - 2 кг на 1 м3. Поливають помірно.
Розмножують насінням, живцями, листям.
На живці ріжуть верхівку пагонів; розмножують також листям. Живцюють в пісок, змішаний з торф'яної крихтою. Температура повітря підтримується 20-22 °, температура грунту 22-24 °. Поливають негусто, помірно; обприскують мало, щоб уникнути загнивання черешків. Після вкорінення живці висаджують у горщики або безпосередньо в грунт парника. Надалі за ними доглядають як за сіянцями.
При висадці молодих рослин (зазвичай у вересні) з грунту парника або з ящиків в горщики враховують особливості сортів: низькорослі рослини висаджують в 9-сантиметрові горщики, високорослі - в горщики 11 см. Склад земляної суміші: дернова - 2 ч., листова - 1 ч., пісок - х / 2 ч.; вносяться 2 кг рогових стружок або кістяний борошна на 1 м3 суміші.
Для розвитку квіток температура повинна бути не нижче 15 °, проте оптимальної влітку вдень буде температура 20-25 °, вночі 18-20 °; взимку 16-18 °, а в світлі дні 20 °.
Так як в період з середини березня до середини вересня не буває коротких днів, щоб можна було забезпечити формування квіток для раннього цвітіння, застосовують безперервне затемнення протягом 30 днів. У цьому випадку рослини зацвітають через 2.5 місяця з дня початку затемнення, якість квіток відмінний.
З метою економії рекомендується здійснювати затемнення з перервами. Для цього в перший тиждень рослинам дають короткий день у перші 5 днів, а в подальшому лише по 2 дні (з п'ятниці на суботу і в неділю). Тривалість затемнення, тобто короткого дня, 25-30 днів; висока температура в цей період не робить негативного впливу.
Короткий день рослинам доцільно давати після останньої прищіпки пагонів. Тривалість розвитку рослин від початку застосування короткого дня до цвітіння становить 11-12, взимку - 13-14 тижнів. Після застосування короткого дня для форсування цвітіння істотне значення має температура. Коли квітконос досягає 1 см вис., Необхідна температура 20 °, пізніше для розкриття квіток її підвищують до 25 °, а потім знижують до 15-18 °, щоб досягти тривалого цвітіння
При розмноженні насінням період від посіву до цвітіння триває від 8 до 10 місяців, при розмноженні живцями - 6-7 місяців.
С. Г. Сааков
ОРАНЖЕРЕЙНЫЕ И КОМНАТНЫЕ РАСТЕНИЯ И УХОД ЗА НИМИ