Адіант венерин волос

Папоротеподібні
Pteridophyta
Адіант венерин волос
Adiantum capillus-veneris L.
Родина Адіантові — Adiantaceae (Pteridaceae s.l.)
Природоохоронний статус виду - Зникаючий.
Наукове значення -Термофільний середземноморський елемент в Криму на пн. межі ареалу, (угруповання відносяться до специфічного класу
Adiantetea capilli-veneris).

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантична Європа, Середземномор’я, Кавказ, Середня Азія; вид у широкому розумінні (A. capillus-veneris L. s.l.) поширений у багатьох тропічних та теплопомірних регіонах світу, але в Африці, Пн. та Пд. (північ) Америці та частково Євразії, очеподібно, представлений окремими географічними та каріологічними расами (видами або підвидами). В Україні — Пд. берег Криму: Місхор, Ялта, водопади Учан-Су та Джур-Джур, вершини гір Ай-Петрі,
Яузлар, Явлуз, Кастель. Адм. регіон: Кр. Чисельність та структура популяцій Росте у вигляді поодиноких чи невеликих куртин, що формують фрагментарні популяції, чисельність яких в останні десятиліття скоротилася.
Причини зміни чисельності
Відбір води, зарегулювання стоків, зміна мікроклімату (вологості повітря), збирання як декоративних рослин.
Умови місцезростання
Перезволожені карбонатні скелі, що постійно зволожуються, водоспади, береги струмків, місця відкладу травертинів. Формує фрагменти специфічних піонерних маловидових розріджених угруповань класу Adiantetea capilli-veneris (союз Adiantion capilli-veneris), характерних для Середземномор’я. Гігрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика
Гемікриптофіт. Багаторічна папороть, висотою 20–30 см, формує куртини, кореневище довге повзуче. Вайї тричі пірчастороздільні, крайові сегменти округлі, яйцеподібні, зубчасті. Спори в лінійно-довгастих сорусах, розміщені вздовж кінців жилок по краю пластинок, які відгинаються донизу. Спороносить у червні–серпні. Спори розносяться вітром та водою. Розмножується спорами та вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Збереження стабільного водного режиму, розведення в культурі. Охороняють у Ялтинському гірсько-лісовому та «Мис Мартьян» ПЗ. Заборонено відбір води, знищення місць зростання, збирання рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Широко культивують в ботанічних садах, приватних колекціях як кімнатну рослину.
Господарське та комерційне значення
Декоративне.
Основні джерела інформації .
Голубев, 1996; Екофлора України, 2000; Заверуха,
Андриенко, Протопопова, 1983; ЧКУ, 1996.
Автор: Я.П. Дідух
Фото: С.О. Свірин