Галерея
ІСТОРІЯ І СЬОГОДЕННЯ БОТАНІЧНОГО САДУ
Історія ботанічного саду розпочинається з створення при Полтавському 2-х річному учительському інституті (тепер педагогічному університеті) навчальних ділянок для вчителів-біологів.
До 30-х років XX століття ця територія була знайома мешканцям м. Полтави як архієрейський плодовий сад із частковими декоративними насадженнями. Через деякий час його частину, площею 5,25 га, було реорганізовано на агробіологічну станцію, тоді вже педінституту. Станція являла собою плодовий сад з овочевою і польовою сівозмінами та використовувалася як навчальна база виключно для студентів природничого факультету. В ці роки завідуючим агробіостанцією був Коцюбинський Леонід Савич. Усіма роботами керував професор Сосін Павло Євграфович, який і започаткував колекцію декоративних дерев та кущів, зокрема, були висаджені гледичія безколючкова і колюча, дуб звичайний, гіркокаштани та ін.
Якісно новим етапом у розвитку ботанічного саду стали 60-80-ті роки, коли завідуючою станції була Кива Аіда Кіровна - творча людина великого ентузіазму, закохана в свою справу. Завдяки її наполегливості, творчості співробітників кафедри ботаніки розпочалося створення колекцій дендрофлори та захищеного ґрунту. Було закладено квітники з однорічними і багаторічними культурами, створено альпійські гірки, зібрана велика колекція кактусів, реорганізовано ділянки польової та овочевої сівозмін. Це дало змогу в 1982 році провести на базі тоді ще агробіологічної станції Всесоюзної конференції викладачів методики біології педагогічних інститутів, де головував видатний вчений-методист Верзілін М.М.
Активне поповнення колекції захищеного ґрунту змусило в 1990 році збудувати нову оранжерею площею 200 м?, де на сьогодні налічується близько 600 видів, форм і різновидностей рослин із різних куточків земної кулі; рослин відкритого ґрунту - біля 500 видів. Завдяки такій діяльності співробітників ботанічного саду та викладачів кафедри ботаніки в 1989 році агробіологічній станції було надано статус "Ботанічного саду".
Ботанічний сад розташований на рельєфній території східної частини міста. Притока р. Тарапуньки ділить її на дві рівні частини - північний і південний схили.
На південному схилі розміщені господарські будівлі, оранжерея, відділ дендрарію, квітково-декоративних рослин з колекційними ділянками, експозиція музею Українського квітникарства під відкритим небом, зелений клас та альпійська гірка.
На північному схилі знаходяться відділи: сільськогосподарських, лікарських культур, плодовий сад.
Із 2000 року при активній підтримці ректорату педуніверситету і особисто ректора Пащенка Володимира Олександровича і декана природничого факультету, професора Гриньової Марини Вікторівни розпочалася часткова реконструкція території ботанічного саду: розширюються існуючі відділи та переплановуються ділянки на північному схилі, що відтворюють основні рослинні угруповання різних природних зон України, поповнюються колекції голонасінних, тюльпанів, півників, лілій, налагоджуються зв'язки з ботанічними садами і парками України. На базі ботанічного саду відбувались: Сесія ради ботанічних садів України (2000 р.), Перші Всеукраїнські наукові читання, присвячені пам'яті академіка М.М. Гришка (2001 р.). Вже стало традицією проводити в ботанічному саду секційні засідання науково-практичних конференцій ботаніків і екологів. Наявне фіторізноманіття дозволяє використовувати різні відділи та колекції саду для проведення навчальних занять, польових практик із основ аграрного виробництва і методики викладання біології, фізіології рослин, генетики. Тут постійно проводяться оглядові і тематичні екскурсії для учнів, вчителів шкіл, студентів вищих навчальних закладів та жителів міста.
Працівниками ботанічного саду активно ведеться інформаційно-популяризаційна робота через засоби масової інформації, що розширює знання населення про рослинний світ, підвищує його екологічну та естетичну культуру, формує почуття любові до рідного краю.
Колектив Саду у складі директора Дзюбаненко Антоніни Степанівни, заступника Гапона Василя Васильовича, старшого лаборанта Демочко Віри Юхимівни, квітникарів Воскресенської Олени Миколаївни та Подгорич Тетяни Олексіївни, лаборантів по захищеному ґрунту Петриної Наталії Іванівни і Баришенко Людмили Василівни докладає всіх зусиль до збереження та примноження видового складу колекцій різних відділів, створення експозиційних ділянок у напрямку інтродукції нових видів, різновидностей та форм рослин.
Ботанічний сад - готовий до співпраці та обміну досвідом і чекає на нових гостей.
Запрошуємо до ботанічного саду!
Директор ботанічного саду Дзюбаненко А.С.