Араукарія

Рід ARAUCARIA Joss. - Араукарія
Вічнозелені рослини, дерева до 60 м вис.; Розгалуження мутовчатое. Листки чергові, голкоподібні до яйцевидно-ланцетних, жорсткі. Поширені в Південній Америці, Східній Австралії, на островах Норфолк і Нова Каледонія. У роді 14 видів.
У ботанічних садах і культурі частіше зустрічаються A. araucaria (Mol.) С. Koch, A. angustifolia, A. bidwillii, A. cunninghamil, A. heterophylla - цінні декоративні рослини з мутовчато расположейнимі гілками.

А. angustifolia (Bert.) Kuntze (А. brasiliensis A. Rich., A. brastliensU Lindl, var. Gracilis hort. Ex Carr.) - А. вузьколиста, або А. бразильська.
Дерева до 50 м вис.; Гілки тонкі, пониклі (нагадують плакучу форму). Листя лінійно-ланцетні, 3.5-5 см довжиною. і 0.6 см шириною., розпростерті, черепітчато розташовані, яскраво-зелені. Росте в горах Південної Бразилії. Взимку містять в холодних і в помірно теплих оранжереях. Придатний для культури в кімнатах, але потребує світлому розташування (біля вікна ). Високодекоративний вид.

A. bidwillii Hook. - А. Бідвілла. Дерева до 50 м вис., Зі слабо пониклими гілками, розташованими мутовчато. Листя овально-ланцетні, загострені і колючі, 2.5-5 см довжиною. і 1.2-1.5 см шириною., шкірясті, розпростерто розташовані, світло-зелені, глянсуваті. Зустрічається в прибережних тропічних лісах в Квінсленді (Австралія).

A. cunninghamii Sweet-А. Куннінгема. Дерева до 60 м вис., з пірамідальною кроною; гілки горизонтально розташовані, старі злегка пониклі. Листя прямі, майже чотирикутні, гострі, колючі, 1.25-1.8 см довжиною., буро-зелені, жорсткі. Росте в тропічних вологих лісах, в прибережній частині, піднімаючись до висоти 830 м над ур. м., в Західній Австралії.

A. heterophylla (Salisb.) Franco (A. excelsa (Lamb.) R. Br.) - А. різнолиста. Високі, до 60 м вис., дерева з пірамідальною кроною; гілки та гілочки горизонтально розташовані. Листя сплюснуті, майже чотирикутні, маленькі, 1.25-2 см довжиною. і 0.4-0.8 см шириною., загострені, але не колючі, щільно шкірясті, світло-зелені, густо розташовані. О-в Норфолк. В літературі відомий під назвою кімнатної ялини. Взимку рослини містять в холодних оранжереях, а в кімнатах - при температурі не вище 15-16 °. Рослини, які досягли стелі, легко втрачають нижні гілки, в той час як верхні звішуються до підлоги.

Араукарії розмножують насінням, живцями і щепленням. Насіння швидко втрачають схожість, тому для посіву беруть свіже насіння. Їх висівають (по 1 насіння) в маленькі (5 см) горщики. Земля для посіву: торф'яна (вересова)-г-1 ч., пісок - 1 ч. і трохи деревного вугілля. Насіння пророщують при температурі 18-20 °, встановивши горщики в разводочние ящик. Доцільно горщики зверху прикрити мохом для запобігання від пересушування і підтримки рівномірного зволоження. Молоді рослини на літо вносять в парник; дається одна перевалка. Склад земляної суміші при цьому наступний: торф'яна - 1 ч., листова - 1ч., Дернова - 1 ч.г пісок - 1ч. Після перевалки рослини знову встановлюють у парник, до осені. Догляд за молодими рослинами полягає в поливанні, обприскуванні і притінення від променів сонця (в іншому випадку спостерігається пожовтіння листя). Сіянці ростуть повільно. При насіннєвому розмноженні нерідко буває розщеплення.

У кімнатах араукарії встановлюють на підвіконня, в світле місце. Взимку рослини поміщають по можливості в прохолодне приміщення. У догляді за рослинами істотно не допускати підсушування грудки землі, навіть взимку. Доцільно давати рясне поливання один раз на тиждень, а потім підтримувати помірну вологість. Влітку необхідно часте обприскування, а по закінченю заморозків рослину слід винести на веранду, або на балкон, або в сад, але обов'язково в напівтінисте місце, або забезпечити притінення.

 

С. Г. Сааков

ОРАНЖЕРЕЙНЫЕ И КОМНАТНЫЕ РАСТЕНИЯ И УХОД ЗА НИМИ