Галерея
Азалія (рододендрон)
Азалія (рододендрон)
Загальні відомості про рослину
азалія (rhododendron), сімейство вересові. Інші назви: рододендрон
Чисельність: налічується близько 2000 видів
Місце походження: Китай, Японія, Індія
Це вічнозелене чагарникова багаторічна рослина з здеревілим стеблом. Всі сучасні численні сорти - внутрішньовидові та міжвидові гібриди. Цінність азалії полягає в тому, що цвіте вона з грудня по травень.
Догляд та утримання
Температура (зимова): 12-15 ° С
Температура (річна): 18-20 ° С
Освітлення: яскраве розсіяне світло. Азалії світлолюбні, глибокої тіні не переносять. Але не слід залишати рослини на яскравому сонці. Їм підходять світлі кімнати з розсіяним освітленням.
Полив: з березня по вересень азалію поливають через день, обприскують - раз на добу, в жаркі дні - два рази на добу. Під час цвітіння необхідний рясний полив. Іноді азалії ставлять в піддони з гравієм, наповнені водою. Влітку рослину можна винести на балкон або в сад.
Поливна вода не повинна містити вапна і хлору. Водопровідну воду витримують протягом доби в посуді. За цей час частина хлору випаровується, а вапно осідає на дно.
Розмноження: розмножують всі сорти азалії живцями, зрізуючи їх у два строки: з середини березня до середини квітня і з середини липня до середини серпня.
Навесні живці нарізають з рослин, прищипнутим в липні минулого року, а влітку - з річних. Для цього беруть пагони довжиною 7-9 см після обрізки рослин. Три нижніх листочка на черешку відрізають, залишаючи 0,5 см черешка. Решта листя зрізають наполовину.
Нижній косий зріз роблять під самою почкою, краще під групою з 3-4 листочків. Живці заготовляють тільки зі здорових і добре розвинених рослин. З одного маточного рослини можна нарізати живці тільки раз на рік. Перед посадкою живці пов'язують по 10-20 штук і занурюють нижнім зрізом в розчин гетероауксину (дві таблетки на 1 л води) на 6 годин. Після цього їх висаджують в ящики або в парнички в поживний субстрат на глибину 3 см за схемою 4X4 см. На дно посуду укладають биті черепки або гравій шаром 2-3 см, потім насипають 3-сантиметровий шар крупнозернистого піску, а зверху - 8 -10 см хвойної землі. У такому субстраті живці швидко вкорінюються і утворюють сильну кореневу систему. Порівняно швидко вони вкорінюються в верховому, трохи кислому торфі. У піску процес вкорінення проходить повільно і при цьому утворюється мало корінців.
Деякі квітникарі підігрівають субстрат знизу електролампами до 25 о С. При цьому живці укорінюються протягом 40 днів, а без підігріву - протягом 60 днів. При температурі 20-22 о С вони вкорінюються через 30-50 днів залежно від сорту і часу живцювання.
Після посадки живці рясно поливають, а потім щодня обприскують водою кімнатної температури до повного вкорінення. Посуд накривають світлопроникаючою плівкою.
Через тиждень після посадки живці щодня вранці протягом години провітрюють, підводячи плівку. Коли починають рости молоді рослини, плівку знімають, а живці щодня поливають і обприскують, щоб субстрат весь час був помірно вологий.
Коли молоді рослини підростуть, їх пересаджують в інші горщики або парничок без підігріву, наповнений хвойної землею на 12 см. Площа живлення 10Х10 см.
У грудні, тобто через 2-3 місяці після пересадки в інший посуд, верхівки молодих рослин прищипують для освіти молодих пагонів і формування куща. Перші бутони видаляють. Це сприяє кращому росту пагонів. У березні прищіпку повторюють і обрізають 4-6 нових пагонів. Після цього молоді азалії пересаджують в 9-11-сантиметрові горщики з хорошим дренажем. Субстрат готують з рівних частин хвойної землі і торфу. Рослини помірно поливають і обприскують теплуватою, краще дощовою або сніговою водою.
Вологість повітря: висока. Обприскувати м'якою водою з березня по вересень, один - два рази на день.
Пересадка: пересадку рослин старше 3-4-річного віку проводять через кожні два роки відразу після цвітіння. Ущільнений корінням ком спушують кілочком. Занадто длинне коріння старих кущів обрізають. Пересаджені рослини поміщають на більш теплі місця і притіняють. Через 25 - 30 днів, коли вони укорінятимуться і почнуть відростати пагони, проводять обрізку або прищіпку.
Можна зробити перевалку рослини. Після цвітіння слід перевалити азалію в кислу земельну суміш, яку можна скласти з хвойної землі й торфу (2:1) з додаванням річкового піску. Краще не пересаджувати, а перевалювати, тому що коріння в азалії дуже ніжні. Вирощувати азалію краще в широких невисоких горщиках, тому що коренева система цієї рослини - поверхнева.
Підгодівля: весна-літо - 1 раз на тиждень добривами для азалій (сульфат амонію, аміачна селітра, суперфосфат, сульфіт калію)
зима-осінь - в період бутонізації рекомендується суперфосфат.
Підрізання: навесні прищипувати, остання прищипка в травні, тому що в червні йде закладка квіткових бруньок.
Шкідники і хвороби: азаліевая попелиця, на виділеннях якої розмножується сажистий гриб і червоний кліщ.
Особливості догляду: секрет тривалого цвітіння та збереження азалії до наступного року полягає в рясному поливі, невисокій температурі і яскравому освітленні. Зів'ялі квіти своєчасно видаляють.
Влітку можна виносити на свіже повітря.
Можливі труднощі:
При недостатньому поливі листя зморщується і опадають;
короткий період цвітіння свідчить про сухе повітря;
пожовтіння лістя свідчить про наявність глини в землі або у воді, тому потрібно поливати м'якою водою;
Шкідники
Павутинний кліщ
Тля