Півники садові

Півники німецькі — багаторічна трав'яниста рослина, з товстим, коротким, повзучим кореневищем. Стебло прямостійне, округле, дещо сплощене, розгалужене, заввишки 60-100 см. Листки коротші, ніж стебло, дворядні, плоскі, мечоподібні, на кінці загострені, сизо-зелені. Квітки розташовані на кінцях пагонів, двостатеві, правильні, одиночні, темно-фіолетові, біля основи — жовті, з буро-фіолетовими жилками. Цвітуть у травні-червні. Плід — довгаста тригранна коробочка.

 

Для приготування лікарських препаратів використовують кореневища півників, зібрані восени чи напровесні. Раніше в народі їх називали фіалковим коренем, мабуть, за забарвлення квітів. Після викопування звільняють від грунту кореневища, видаляють залишки листків та кореневі волоски. Сушать цілими або розрізають уздовж, розстилаючи тонким шаром на папері чи тканині, розміщують під укриттям на відкритому повітрі. Додатково кореневища обробляють у сушарках при температурі не вище 50 °С, слідкуючи за тим, щоб вони не підгоріли і не потемніли. Термін зберігання готової сировини — 3 роки. Рослину застосовують тільки у народній медицині.

У кореневищах містяться складна ефірна олія, глікозид іридин, дубильні речовини, органічні кислоти, жирна олія, слиз та смолисті речовини.