Галерея
КИЗИЛЬНИК
РІД Кизильник - COTONEASTER (В. EHRH.) MEDICUS (сем. Rosaceae Juss.)
Рід об'єднує понад 60 видів, поширених у помірних областях Європи, Азії і в Північній Африці.
Чагарники декоративні під час цвітіння своїми яскравими плодами і листям, особливо красивою восени. Їх можна використовувати як солітери при оформленні кам'янистих садів, в групах з ялівцями та сосною гірською, барбарису, трояндами, а сланкі види - як почвопокривні. Посухостійкі. До складу грунту вимогливі. Відрізняються гарною приживання при пересадці. Світлолюбні, але можуть рости й у півтіні, Димо-і газовитриваліі і в умовах міста розвиваються добре. Медоноси.
Розмножують насінням і вегетативно.Неповноцінне насіння при відмиванні спливає і його слід видаляти. Відрізняються глибоким періодом спокою і проростають дуже важко. Навіть при посіві відразу ж після збору значна частина насіння не проростає. Тому їх краще застратіфіціровать і висіяти восени на наступний рік.
Кизильники можна розмножувати також зеленими живцями. Найбільш високий відсоток їх вкорінення - в умовах штучного туману під плівковим укриттям. Оптимальний термін живцювання - друга половина червня. Субстрат - суміш піску і торфу у співвідношенні 1:1.
К. горизонтальний - С. horizontal Decne. Листопадний низький чагарник з горизонтально розміщеними стволиками і густоперисторозсіченими пагонами. Листя майже круглі, дрібні, з вістрям на верхівці, щільні, зверху темно-зелені, блискучі, що надає цьому кизильник вид вічнозеленої рослини. Восени вони забарвлюються в яскраво-червоний або оранжевий колір. Квітки дрібні, але численні, рожеві. Плоди майже кулясті, яскраво-червоні, дозрівають у вересні і залишаються на рослині до зими.
Дико росте в Центральному Китаї. Недостатньо зимостійкий. У суворі зими пошкоджуються 1-2-річні пагони. Іноді рослини обмерзають до кореневої шийки, тому потрібно легке укриття на зиму. До родючості грунту вимогливий. Росте швидко і може розростатися на значній площі. Світлолюбний. Димо-та газовитривалий.
Дуже декоративний формою куща, листям, квітами і плодами. Рекомендується для посадки на газоні, на передньому плані, при оформленні кам'янистих гірок та інших невеликих зелених пристроїв.
К. мелколистний - С. microphyllus Wall. Низький, розпростертий, вічнозелений, з густим розгалуженням чагарник. Старі рослини досягають до 0,6 м висоти. Листя оберненояйцевидні, зверху блискучі, темно-зелені, знизу сіро-зелені і густо сірувато-опушені. Квітки білі, дрібні, одиночні. Плоди кулясті, шарлахово-червоні, дозрівають у вересні.
Батьківщина - Західні Гімалаї. Недостатньо зимостійкий і вимагає утеплення на зиму. Зростає повільніше кизильника горизонтального.
Дуже декоративний чагарник, особливо під час цвітіння: білі квітки як би розсипані на тлі темно-зелених блискучих листя.
Особливо декоративна форма С. m. 'Cochleatus', що відрізняється вигнутими гілками і яскраво-червоними плодами. Застосовується, як і кизильник горизонтальний.
К. рожевий - С. roseus Edgew. Чагарник до 2 м висотою з тонкими темно-бурими гілками. Листя еліптичне до яйцевидних, сизувато-зелені. Квітки рожеві, по 3-9 в щитку. Плоди округло-яйцеподібні, червоні. Полнозерністость насіння 68%. Батьківщина - північно-західні Гімалаї, Афганістан. В суворі зими обмерзає приріст останніх 2-3 років.
Дуже декоративний в період цвітіння і особливо восени в плодах, які прикрашають рослини до стійких морозів. Ефектний в одиночних і групових посадках.