Галерея
ХЕНОМЕЛЕС
РІД ХЕНОМЕЛЕС - CHAENOMELES LJNDL. (Сем. Rosaceae Juss.)
Батьківщина - Японія. У роді 4 види, з них у декоративному відношенні заслуговує уваги 1.
X. Маулея, або айва низька, - Ch. maulei (Mast.) С. К. Schneider. Чагарник до 1 м заввишки. Гілки дугоподібні, кілька похилі. Молоді пагони спочатку зелені, опушені, потім коричнево-сірі, колючі. Листя шірокообратнояйцевідние, зверху темно-зелені, блискучі (чому айва нагадує вічнозелену рослину), знизу світліше. Квітки великі, помаранчево-червоні, розташовані майже по всій довжині пагона. На одній гілці утворюється до 50-60 квіток.
Хеномелес Маулея
Цвіте в другій - третій декаді травня. Перші квітки розкриваються на гілках, розташованих біля самої поверхні землі. Потім цвітіння переходить у верхній ярус. Тривалість цвітіння 25-30 днів. Плоди яблокоподібні, грушоподібної, іноді ріповидної форми, ребристі, жовто-зелені, кислі. Дозрівають в кінці вересня.
Зимостійкий. Завдяки розпростертому розташуванню гілок і низькому зросту навіть у малосніжні зими не пошкоджується морозом. Незначні пошкодження верхівок, що спостерігалися в суворі зими, істотно не впливають на декоративність рослин, так як квіткові бруньки розташовуються на середній і нижній частинах пагонів.
Світлолюбна рослина, що необхідно враховувати при виборі місця під посадку. На присадибній ділянці для цієї мети найбільш підходить південна експозиція біля будинку. Тут айва буде одночасно виконувати роль плодової та декоративної рослини.
Розмножують хеномелес переважно насінням. Всхожість насіння 96%. Гарні результати виходять при осінніх посівах (жовтень). Для посіву навесні насіння необхідно стратифікована протягом 50-60 днів. На добре підготовленому грунті однорічні сіянці досягають 30-40 см висоти, і їх можна висаджувати на постійне місце.
Можна розводити хеномелес і вегетативним шляхом. Хороші результати, наприклад, дає зелене живцювання. Укорінення живців досягає 75-90%. При наявності добре розвинених маточних рослин хеномелес розмножують також відведеннями, хоча ефект при цьому порівняно невисокий. Тому до вегетативного розмноження хеномелеса вдаються лише при розмноженні перспективних форм.
Для посилення декоративності хеномелес можна прищеплювати на штамбі висотою в 1 -1,5 м. В якості підщепи використовують грушу звичайну або Уссурійську. Пересадку він переносить добре. Але тим не менш на постійне місце рослини слід висаджувати ранньою весною, до розпускання листя. При осінній посадці рекомендується підгортання.
Навесні, до початку цвітіння, необхідно провести обрізку. У першу чергу видаляють слаборозвинені, поламані і підмерзлі пагони, а також старі (віком 5 і більше років) як малопродуктивні. Враховуючи, що максимальне цвітіння у хеномелеса Mayлея спостерігається на трирічних пагонах, щорічно проводять так звану обрізку регулювання. Добре сформований кущ повинен мати 10-15 різновікових скелетних гілок, у тому числі однорічних - 3-5, дворічних - 3-4, трирічних - 3-4 і чотирирічних - 2-3.
Хеномелес Маулея - дуже цікаве в декоративному відношенні рослина. Прекрасно сприймаються його групи на газоні, серед каменів на кам'янистих гірках, а також у низьких живоплотах.