ЧУБУШНИК

РІД ЧУБУШНИК, АБО ЖАСМИН САДОВИЙ, - PHILADELPHUS L., (сем. Philadelphaceae D. Don.)
Рід містить близько 50 видів, природно виростають в Європі, Східній Азії та Північній Америці. Крім того, є безліч гібридів і сортів, сильно розрізняються за морфологічними ознаками.


Чагарники до 4 м заввишки з білими, найчастіше ароматними квітками. Пагони  порожнисті. У колишні часи використовували для виготовлення чубуків курильних трубок, звідки походить російська назва роду.
Всі тіневитриваліі, але при значному затіненні цвітуть слабко. Краще розвиваються і рясніше цвітуть при повному сонячному освітленні. Зимостійкі. До багатства і вологості грунту вимогливі, не переносять застою води. На важких і кислих грунтах цвітуть погано. Недолік більшості видів чубушник - низька посухостійкість, що проявляється в в'яненні листя. Тому в періоди тривалих посух вони вимагають поливу. Легко піддаються пересадці. Умови міста переносять цілком задовільно. Для посилення цвітіння старі кущі вимагають періодичного омолодження. Через кожні 2-3 роки старі пагони треба видаляти, що забезпечує кращий розвиток молодих пагонів, що несуть генеративні бруньки.
Розмножують бузки насінням і вегетативно. Посів проводять навесні в теплицях або парниках на супіщаному грунті. Сприятливий температурний режим і відносно висока вологість повітря сприяють інтенсивному росту сіянців. На наступний рік їх пікірують в гряди для дорощування. Сорти і садові форми чубушник для збереження ознак материнських рослин розмножують вегетативно, переважно зеленими живцями. Укорінення в умовах штучного туману сягає 88-90 (100)%. Види раннього періоду цвітіння черенкуют у другій декаді червня, поздноквітуючі краще вкорінюються в другій половині червня-початку липня. У сортів з великими листками для зменшення випаровуючої поверхні листову пластинку вкорочують до половини. Оптимальні для вкорінення живців вологість 95-100% і температура 22-26 ° С. Низька температура і висока вологість сприяють загнивання черешків.
Серед численних чагарників жасміни в декоративному садівництві заслуговують особливої ??уваги. Цвітуть вони щорічно і рясно. Завдяки винятковому аромату квіток, відмінності за термінами цвітіння заслужено отримали дуже широке визнання. Цінно і те, що цвітіння припадає на період, коли більшість чагарників уже перецвіло і вони ніби заповнюють цю прогалину. Період від початку цвітіння  приблизно 1,5 місяця. Це дозволяє створювати композиції з тривалим періодом цвітіння.
У садівничій практиці бузки використовують для посадки поодиноко і групами, оформлення галявин, створення неформованих однопородних живоплотів. В останньому випадку відстань між рослинами повинна бути не менше 1 м. Незамінні вони при оформленні палісадників та прибудинкових смуг. Квіти використовують також на зрізання для букетів.