Галерея
Фікус
Рід FICUS - Фікус
Вічнозелені рослини, дерева і чагарники, рідше з обпадаючими листям, а також ліани. Листки чергові, цілісні або лопатеві, глянцуваті або опушені. Квітки дрібні, безлепесткові сидять в порожнині м'ясистого кулястого або грушоподібного суцвіття - Сиконії, що має маленький отвір в верхній частині; соцвеття розвиваються на стовбурі і гілках. Дводомні або однодомні рослини з одностатевими квітками. Комахозапилювані рослини. Містять молочний сік.
Поширені в тропічних і субтропічних країнах. У роді до 900 (600) видів. Серед представників роду є плодові культури, проте переважно це паркові і листяно-декоративні рослини, придатні для культури в оранжереях ботанічних садів, в зимових садах і кімнатах.
F. benghalensis L. (F. indica L.) - Ф. бенгальський. Вічвозелені рослини, дерева до 30 м вис., Що утворюють великі гілки і повітряні корені. Листя овальне, 10-20 см довжиною і 4-8 см шириною., Шкірясті, округлі біля основи, гладкі, тупі у верхній частині.
Росте в мусонних лісах і на нижніх схилах гір в Індії і Шрі Ланці.
Високодекоративний вид.
F. benjamina L. (F. nitida Thunb.) - Ф. Беньяміна.
Вічнозелені рослини, дерева 15-18 (30) м вис., З розгалуженими звисаючими тонкими гілками; утворюють повітряні корені. Листя овально-яйцеподібні, 5 - 12 см довжиною. і 2-5 см шириною., округлі біля основи, щільні, майже шкірясті, глянцуваті, по краях слабо хвилясті, 1.5-2.5 см довжиною. Черешок довгий.
Росте в тропічних вологих лісах, біля підніжжя гір, піднімаючись до висоти 300 м над ур. м., в тропічної Азії.
Декоративний вид.
F. elastica Roxb. ex H?rnern. - Ф. пружний. Вічнозелені рослини, дерева 20-25 (40) м вис.; Гілки численні, коричневі; утворюють багато повітряних коренів. Листя молоді на вершині пагонів, трубчасто закручені, в червонуватих прилистниках, після розкриття еліптичні, великі, до 20 см довжиною. і 8-10 см шириною., шкірясті, зверху глянсуваті, темно-зелені, знизу матово-зелені, з вираженою середньою жилкою.
Росте в тропічних вологих лісах, в тінистих, заболочених місцях в Індії, Непалі, Бірмі, на п-ове Малакка, на Малайському архіпелазі, на схилах Гімалаїв, піднімаючись до висоти 600 (900) м над ур. м.
Широко розповсюджене листяно-декоративна рослина; використовується для озеленення інтер'єрів, цілком придатне для вирощування в житлових приміщеннях, зимових садах, міститься в колекціях майже всіх ботанічних садів.
Значний інтерес представляють форми, поширені в культурі.
Decora - листя широкі, шкірясті;
Variegata - листя з блідо-жовтими, білувато-сірими плямами і смугами, і ряд інших форм.
F. lyrata Warb. (F. pandarata hort. Sander) - Ф. ліроподібний. Вічнозелені рослини, дерева до 10-12 м вис.; Ствол коричневий. Листя широкояйцеподібні, розсічені, великі, до 50 см довжиною. і 10-15 см шириною., темно-зелені, зі світлими жилками, знизу світло-зелені, шкірясті, потовщені.
Зустрічається в тропічних вологих лісах в Тропічній Західній Африці.
Високодекоративна рослина. Добре росте в кімнатах.
F. parcellii Veitch. (F. aspera G. Forst.) - Ф. Парсела. Низькорослі, 1.5-2 м вис., Чагарники; гілки опушені. Листя довгасто-овальні, широкояйцеподібні, по краях тупозубчаті, волосисто опушені з обох сторін, слабо шорсткі, зверху зелені і біло-строкаті.
Острови Тихого океану.
Високодекоративна рослина. Культивується в теплих оранжереях.
F. pumila L. (F. stipulate. Thunb., F. repens hort., Non Willd.) - Ф. малорослий, або Ф. мілкний. Вічнозелені рослини, сланкі чагарники з дуже тонкими пагонами, іноді епіфіти. Листя округлояйцевідние, 2 - 3 (4) см довжиною. і 1.5-2 см шириною., слабо серцеподібні у основи, на коротких черешках (у плодоносних пагонів гілки товщі, листя більші).
Високодекоративна рослина, широко поширене в культурі. Застосовується для вертикального озеленення, як ампельна, легко розростається і займає всю вільну площу.
Є декілька форм.
F. pumila var. minima - листя дрібні, до 1-1.25 см довжиною.;
F. pumila var. macrophylla - листя великі.
Зустрічається в тропічних вологих лісах, на скелях в Китаї, Японії, на Малайському архіпелазі.
Розмножують живцями. У 9-11-сантиметрові горщики висаджують по 5-6 живців і містять в теплих оранжереях. Живці вкорінюються дуже легко; потім їх висаджують в 7-сантиметрові горщики по 1 екз. і поміщають в оранжерею. Надалі догляд такий же, як зa іншими фікусами.
F. rellgiosa L. - Ф. священний. Листопадні дерева 15 (18) м вис. Листя трикутні, з широким серцеподібною основою і подовженою загострюється вершиною. Черешок довгий.
Росте у вологих вічнозелених і змішаних лісах на рівнинах, піднімаючись до висоти 1500 м над ур. м., в Індії, Шрі Ланці, Бірмі, на п-ове Ма-Лаккі, островах Малайського архіпелагу.
Декоративна рослина. Культивується в помірних і теплих оранжереях.
Фікуси легко вкорінюються при розмноженні живцями весною. Молочний сік змивають водою, після цього їх висаджують в разводочние ящик або на стелаж, де утримують при температурі 25-30 °. Після вкорінення живці висаджують в 9-сантиметрові горщики. Земляна суміш складається з дернової землі - 1ч., Перегнійної - 1ч., Листовий - 1ч., Піску - 1 ч. Світлолюбні рослини. При розмноженні насінням необхідна настільки ж висока температура. Насіння висівають в листову землю з піском. Сіянці пікірують по появі першого аркуша, а через деякий час їх висаджують в 7-сантиметрові горщики. Молоді рослини пересаджують щорічно навесні.
Фікуси з плетистими пагонами розмножують шматочками гілок, з 3-4 листям або зрізають пагони в місцях укорінення. Їх висаджують в 7-сантиметрові горщики в субстрат, що складається з дернової землі - 1ч., Торф'яної - 1ч., Листовий - 1ч., Піску - 1ч. (Іноді в кожен горщик висаджують по кілька черешків).
У промислових господарствах і в кімнатах поширені F. elastica і його форми. Рослини розмножують живцями, рідше насінням (дає розщеплення). Живці ріжуть з маточних рослин. Зрізається верхівка пагонів і бічні з однією ниркою, шматочком стебла, одним листом. Вирізняється молочний сік змивають або видаляють після затвердіння. Листя F. elastica великі, тому їх згортають у трубку; черенки висаджують в 6-7-сантиметровий горщик на глибину 1 см (для стійкості лист підв'язують до кілка, який вставляють у трубку), поміщають в разводочний ящик, де міститься при температурі 25-26 °.
При масовому розмноженні живці висаджують безпосередньо в грунт субстрату розвідувального ящика. Догляд за живцями полягає в підтримуванні вологості субстрату і обприскуванні. Укорінення відбувається протягом 1-1.5 місяця. Вкорінені живці також висаджують в 7-сантиметрові горщики. Використовується земля наступного складу: торф'яна - 1 ч., листова - 1ч., Дернова - 1ч., Пісок - 1ч. Молоді рослини підживлюють кожні 3 тижні.
Основний догляд за рослинами полягає в поливі, обприскуванні, підживленні та притіненні влітку в яскраві сонячні дні. Взимку температура підтримується в межах 14-16 ° вдень і 12-14 ° вночі. Молоді рослини пересаджують щорічно, старше 4-5 років - один раз в 2 роки, рослини в діжках - у міру загнивання діжки. Влітку вноситься підгодівля коров'яком.
Всі фікуси - світлолюбні рослини. Вони легко переносять обрізку пагонів і гілок, що полегшує формування рослин. У виробничих умовах молоді рослини часто реалізують в 9-сантиметрових горщиках вже через 6-7 місяців після вкорінення.
У кімнатах F. elastica добре росте при температурі не більше 18-20 °. Рослина необхідно встановлювати ближче до світла, берегти від протягів і холодного повітря (при відкриванні кватирки). Слід систематично змивати пил з поверхні листя, а в квітні давати підживлення гнойової рідиною, кожні 3 тижні.