БУЗОК

РІД БУЗОК - SYRINGA L (сем. Oleaceae Hoffmgg. Et Link)
Рід містить 28 видів, поширених у Східній Азії, Ірані та Південній Європі. Більшість з них зимостійкі і можуть застосовуватися в озеленювальних практиці. В якості основного асортименту з цього розмаїття рекомендовано 4.
Чагарники, рідше невеликі деревця з простими супротивними листками і численними запашними квітками, зібраними у великі пірамідальні волоті. У декоративному садівництві бузку мають дуже широке застосування. Їх використовують для одиночних і групових посадок, оформлення галявин, створення живоплотів. Цінуються бузку за надзвичайно красиві за формою і забарвленням суцвіття з винятковим ароматом. Серед красивоцветущих чагарників вони займають одне з провідних місць.

Б. угорський - S. josicaea Jacq. f. Високий чагарник. Листя великі, темно-зелені, знизу білуваті, опушені. Квітки довготрубчасті, дрібні, зібрані в пухкі волоті. Забарвлення квіток лілово-фіолетова, причому її інтенсивність варіює залежно від погодних та грунтових умов.
Рідкісний реліктовий вид з незначним за площею природним ареалом. Зустрічається лише в лісах Прикарпаття, де піднімається в гори до висоти 700 м над рівнем моря. У культурі відомий з другої половини XIX ст. Росте дико в Карпатах та Трансільванії. Цвіте в кінці травня - початку червня (на 7-10 днів пізніше бузку звичайної). Тривалість цвітіння 15-17 днів.
До грунтових умов невибагливий. Посухостійкий. Легко переносить пересадку навіть на початку вегетації. Відрізняється високою димо-та газостійкістю.
Б. Звегінцова - S. sweginzowii Koehne. Чагарник до 4,5 м заввишки з прямостоячими, рідше вигнутими тонкими гілками. Листя довгасто-яйцеподібні або ланцетні. Квітки рожево-лілові, в бутонах лілові, при відцвітанні біліють, зібрані у великі суцвіття - мітелки.
Природно поширений в Китаї. Зимостійкий. Цвіте у червні. Тривалість цвітіння 15-20 днів.
Віддає перевагу пухким родючим грунтам. Краще росте і рясніше цвіте на сонячних місцях розташування.
Б. пониклий - S. reflexa С. К. Schneid. Чагарник близько 3 м заввишки зі злегка спадаюими гілками. Листя еліптичні, матово-зелені. Бутони темно-кармінові. Квітки дрібні, рожеві з білуватим відтінком з внутрішньої сторони, зібрані в широкопірамідальною суцвіття. Верхівкові суцвіття тримаються прямо, бічні - никнуть, чому вид отримав свою назву.
Природно росте в Китаї. Зимостійкий. Цвіте у червні. Тривалість цвітіння 15-20 днів. Віддає перевагу родючим свіжим грунтам. Світлолюбивий.
Б. звичайний - S. vulgaris L. Чагарник 3-4 м заввишки, рідше невелике деревце з шкірястими, зеленими до опадання листя. Квітки лілово-блакитні, зібрані в пірамідальні суцвіття. Один з популярних в озелененні чагарників. Мабуть, не знайдеш у нас жодного саду і навіть палісадника, щоб там не був висаджений цей бузок.
Область природного поширення - Карпати, Балкани, Трансільванські Альпи. До грунтових умов вимогливий. Віддає перевагу пухким родючим грунтам з нейтральною або слаболужною реакцією. Не переносить холодних вологих грунтів і близького залягання грунтових вод. Рясно цвіте лише при повному освітленні.

Бузок в озелененні

При посадці не можна заглиблювати кореневу шийку, це викликає появу порослі, що послаблює рослину і затримує цвітіння. У прищепленого бузку поросль систематично видаляють, а у кореневласних викопують і відкидають для дорощування. Для регулювання цвітіння проводять періодичне обрізання. Насамперед видаляють всохлі, ушкоджені і зростаючі всередину крони гілки. Гілки не вкорочують, так як квіткові бруньки закладені на пагонах минулого року. Для омолодження проводять сильну обрізку. Бузок звичайна має безліч садових форм і сортів, що розрізняються забарвленням і будовою квіток (махрові, напівмахрові, прості).