Справжня екзотика — і їхати нікуди не треба

Цього року 55-річний напівздеревянілий кущ алое, за словами завідувачки навчальної лабораторії Антоніни Дзюбаненко, із зимовим цвітінням припізнився через малу кількість сонячних днів.

Оранжерея ботанічного саду Полтавського національного педагогічного університету визнана однією з кращих при навчальних закладах України

Надворі хоч і порівняно те­пла, але все ж зима.

А тут, в оранжереї ботанічного саду, що має статус пам’ятки садово- паркового мистецтва місцево­го значення, Полтавського націо­нального педагогічного універси­тету імені В. Г. Короленка — справ­жнє царство зелені та квітів. Нара­зі тут квітують клівія, кущиста лантана, поплелася аж до даху бугенвілія (щоб помилуватися її цвітом, доводиться задерти голову), вики­нула суцвіття фінікова пальма, яка досить добре почувається на закритому грунті й навіть умудряєть­ся плодоносити (плоди достигають у серпні, щоправда, вони несмачні, бо дикі). Диво із див — величезна (у зріст людини) агава, якій приблиз­но 25 років, у період квітування. Бо­ячись, щоб могутній квітконіс, який, за словами завідувачки навчальної лабораторії, що працює на базі бо­танічного саду, Антоніни Дзюбанен­ко, виростає до 12 метрів у висоту й має діаметр 15 сантиметрів, не про­ламав скляного даху, його обріза­ли. У відповідь агава викинула бага­то бокових суцвіть біло-зеленавого кольору.

А от аби побачити цвіт пред­ставника рослинності, батьків­щиною якої є африканська пус­теля, — алое, мені довелося че­кати майже два місяці. Річ у тому, що масивні пуп’янки 55-річний напівздерев’янілий кущ викинув уже в грудні, проте розпускатися вони не поспішали.

— Зазвичай алое в нас розцві­тає на Різдво, — розповідає Антоніна Степанівна, котра очолює навчальну лабораторію 25 років, тож багато рідкісних рослин виросли в неї на очах. — А цьогоріч — пізні­ше: найімовірніше, через те, що ми практично не мали сонячних днів. Якщо пам’ятаєте, і листопад, і гру­день, і січень були похмурими. Колиж ближче до свята Хрещення Гос­поднього з’явилося сонечко, суц­віття розкрилися в усій своїй кра­сі. Тепер алое квітуватиме близько місяця. А зазвичай цей стебловий сукулент квітує двічі, а то й тричі на рік — залежно від сумарної кількос­ті плюсових температур. Дещо ра­ніше відквітувало алое вера, алое плямисте, алое війчасте — зага­лом їх у нас близько 10-ти видів. Ця рослина походженням із Південної Африки відома дуже давно — араби відкрили її цінність іще у 3-му сто­літті до нашої ери, назвавши росли­ною — продовжувачем життя.

Якщо ви залюблені в рослин­ний світ і ладні їхати на край сві­ту, аби помилуватися екзотичними екземплярами, в оранжереї бота­нічного саду Полтавського педаго­гічного університету побачите все й одразу, адже тут створена ціла колекція рослин різних грунтово- кліматитчних зон: пустелі, напівпустелі, тропіків, субтропіків... Справжня тобі екзотика — і їхати ні­куди не треба. Представники фло­ри висаджені в грунт, тобто ростуть в умовах, наближених до природ­них. Сукуленти представлені виходцями з Південної Америки й аф­риканського континенту. Це — різ­ні агави, кактуси, опунції, товстянки, юкки. Упевнена: вас, як і мене, неминуче вразить агава жахаюча, листя якої сягає 1,5 метра в довжи­ну, а у природі, за словами Антоні­ни Дзюбаненко, воно виростає й до 5-ти метрів. Це технічна культу­ра, а живе вона до 60 років, квітує й відмирає — така її особливість. Ек­земплярам, що ростуть в оранже­реї університетського ботанічного саду, — десь років 30.

Намагаючись показати свою обізнаність, потрапила в халепу: переплутала кактуси з молочаєм.

Хоч усі думають, що це как­туси, бо вони схожі на вигляд, на­справді це представники роду мо­лочай, — вносить ясність Антоніна Степанівна. — У них сік у вигля­ді молочка, багато видів отруйні. От цьому напівздерев’янілому куще­ві — представнику роду молочай — приблизно 50 років.

Не менш вражають і представ­ники рослинного світу тропіків та субтропіків: величезні пальми, фі­лодендрони, шефлери, 50-річний фікус із розлогою кроною... Недаремно оранжерея визнана однією з кращих при навчальних закла­дах України — не кожен виш може похвалитися ось таким раєм. Є тут старожили, перенесені зі ста­рої маленької оранжереї. А багато рослин привезено з інших ботаніч­них садів, парків — між біологами існує солідарність і традиція діли­тися тим, чого в інших немає.

Першочергово оранжерея розрахована на студентів. А вже потім – на широкий загал. Приймаємо учнівські екскурсії, час­то до нас приїжджають не тіль­ки з районів Полтавщини, а й з ін­ших областей. Відвідувачі, звичай­но ж, вражаються нашій колекції. А ми вже до неї дещо звикли, тож хо­четься чогось свіженького, — зізна­ється завідувачка навчальної лабо­раторії. — От учора завітали гості з Київського ботанічного саду іме­ні академіка Олександра Фоміна, запропонували приїхати до них за кактусами — хочеться поповнити їхню колекцію. Колеги були приєм­но вражені тим, що в нашій оранже­реї тепленько. Завдяки сприянню керівництва університету, останні два роки вона опалюється твердо­паливним котлом, бо з дорогим га­зовим опаленням були проблеми і рослини в холодну пору року дуже страждали. Та й зараз ми не втра­чаємо пильності — на випадок екс­трених ситуацій маємо на території оранжереї свої котли й заготовле­ні дрова.

Антоніна Дзюбаненко. додає, що хотілося б не лише поповни­ти колекцію рослин, а й окультури­ти приміщення оранжереї, хоч у ни­нішні складні часи це нелегке завдання.

— Раніше хоч зрідка, але все ж траплялися спонсори, — заува­жує. — Наприклад, один чоловік закупив для ботанічного саду різні сорти бузку, за спонсорські кошти ми зробили й кам’яну гірку. Що­правда, то було давно. За останні ж 10 років подібних випадків не при­гадаю. Мабуть, ми дещо зачерстві­ли душею... Звісно, керівництво вишу працює над цим питанням, але й допомога меценатів, небай­дужих полтавців була б не зайвою.

Ганна ЯРОШЕНКО «Вечірня Полтава» (№7, 14.02.2018)