Галерея
Каладіум
Рід CALADIUM Vent. - Каладіум
Багаторічні бульбові рослини. Листя прикореневе, велике, більш-менш стрілоподібне, серцеподібне, різнокольорове, в кольорових п'ятнах і з малюнками різної форми і розміру. Квітки маленькі, зібрані в початок. Поширені в тропічній Америці. У роді 15 видів. Каладіум придбали велику популярність як листяно-декоративні рослини, проте бульби їх мають і харчове значення.
Каладіум розводять в ботанічних садах, в промислових садових господарствах і кімнатах. У культурі широко відомі гібриди деяких видів - С. humboldtii, С. bicolor, С. schomburgkii, і різноманітні сорти. Величезне розмаїття сортів (кілька тисяч) об'єднують в одну загальну групу так званих садових каладіум - С. xhortulanum Birdsey (С. bicolor hort., Non Vent.). Вони виведені в результаті схрещування вищезазначених видів каладіума - С. bicolor, С. schomburgkii та ін С. bicolor (Ait.) Vent.
(С. bicolor Ait.)-К. двоколірний. Бульби округлі, приплюснуті. Листя численні, стрілоподібне-яйцеподібне або серцеподібне, по контуру трикутні, 8-12 см дл., синьо-зелені, між жилками в нерівномірних білих або червоних плямах. Черешок в кілька разів довше пластинки листа. Росте в тропічних вологих лісах на вологих схилах гір в Бразилії та на Великих і Малих Антильських островах.
С. humboldtii Schott (С. argyrites Lern.)-К. Гумбольдта. Листя численне, стрілоподібне-яйцеподібне, 6-8 см довжиною. і 4 см шириною., темно-зелене, між жилками білувато-сріблясте, з плямами різних розмірів. Мешкає в тропічних вологих лісах в Бразилії.
С. schomburgkii Schott - К. Шомбург. Листя овально-еліптичне, серцеподібне, 10-15 см довжиною. і 7-12 см шириною., зверху червоне, сріблясте між жилками, знизу світліше.
Зустрічається в тропічних вологих лісах у Бразилії, Гвіані.
Є ряд садових форм, що відрізняються малюнком і забарвленням пластинки листа.
С. schomburgkii var. argyronenrum (С. Koch) Engl. - Середня жилка пластинки листа і жилки білі.
С. schomburgkii var. erythreum (С. Koch) EngJ. - Пластинка листа червона, жилки сріблясті.
С. schomburgkii var. venosum (NE Br.) Engl. - Пластинка листа довгасто-овальна, у контурах трикутна, 18-25 см довжиною. і 8-12 см шириною., зелена, по краях червона; середня жилка і бічні жилки жовтуваті. Черешок зелений, в плямах. Є вихідним матеріалом при виведенні сортів каладіума зі стрілоподібною пластинкою листа.
Каладіуми - теплолюбні рослини. Їх розводять у теплих оранжереях, але період спокою триває з початку осені до весни. Розмножують бульбами в лютому-березні. Бульби можна ділити на частини, однак необхідно, щоб на кожному з них були почки (не менше однієї). Поверхні зрізів оброблюють товченим деревним вугіллям. Бульби садять в торф'яну землю в суміші з піском; після посадки їх поміщають в оранжерею і містять при температурі 22-24 °. При насіннєвому розмноженні насіння висівають незабаром після збирання їх в ящики. Склад земляної суміші для посіву наступний: листова - 1 ч., торф'яна - 1ч. Сходи з'являються на 14 - 18-й день. До осені цього ж року утворюються бульби, які зберігають, як і інші бульби, до висадки в лютому-березні. При насіннєвому розмноженні спостерігається значне розщеплення, тому шляхом відбору рослин зберігають ті забарвлення (по листю), які найбільш декоративні.
Для успішного проходження періоду спокою і зимівлі бульби каладіум необхідно утримувати в сухому місці (краще в старому субстраті або в піску) при температурі не нижче 18 °, доцільніше при 20 °. В кінці лютого-березні бульби очищають, відокремлюють дрібні від великих і висаджують в горщики або в грунт теплих оранжерей. Рекомендується наступний склад землі: перегнійна - 1 ч., листова - 1 ч., торф'яна - 1 ч., пісок - 1/2 ч. Температура повинна бути не менше 20-22 °. Поливання рясна. Через кілька днів спостерігається утворення коренів і потім початок зростання. Надалі найбільш сприятливі умови для зростання каладіум - температура не нижче 20 °, світле місце розташування (інтенсивніше забарвлення листя), притінення від прямої дії сонячних променів, полив рослин і обприскування доріжок (в оранжереях); листя змочувати не слід. Поява суцвіття спостерігається вже після розвитку 3-4 листків; цвітіння триває кілька днів, дозрівання насіння настає через 2 місяці. Жіночі квітки розташовані в нижній частині суцвіття, у верхній частині - чоловічі (пилок дозріває раніше і обсипається). З метою схрещування пилок беруть з іншого суцвіття. Листя зберігають декоративність тривалий час на рослинах і в зрізку (в вазах, букетах). Вегетаційний період каладіум короткий. У період спокою вони втрачають листя.
Для отримання значного декоративного ефекту необхідно для посадки брати бульби другого року культури. Бульби першого року доцільно висаджувати для дорощування. Каладіум розводять і в кімнатах (на підвіконнях). Бульби висаджують в горщики в березні. Склад землі наступний: листова - 1ч., Торф'яна - 1ч., перегнійна - 1ч., пісок - 2 ч. Після посадки бульби поливають та горщики встановлюють на підвіконня; містять при температурі 20-22 °. Після появи паростків поливання підсилюють, а потім у міру розвитку листя поливають рясно; необхідне притінення від яскравих променів сонця. У серпні спостерігається відмирання листя, тому поливання поступово припиняють, і бульби в горщиках залишаються в сухому середовищі. До березня бульби зберігають у сухому місці при температурі 16-18 °. Щоб уникнути значного зморщування бульб субстрат періодично слід зволожувати. Почки проростають в перших числах березня.
С. Г. Сааков
ОРАНЖЕРЕЙНЫЕ И КОМНАТНЫЕ РАСТЕНИЯ И УХОД ЗА НИМИ