Ананас

Рід ANANAS Mill. - Ананас
Багаторічні трав'янисті рослини. Листя зібрані в розетку, лінійні, довгі, частіше в колючках по краях, жорсткі. Суцвіття на м'ясистої квітконіжці, просте, з густо і спірально розташованих на осі квіток. Квітки двостатеві; тичинки в числі 6; маточка один. Поширені в Бразилії, Гвіані, Парагваї. У роді 5 видів. У культурі широку популярність здобув один вид - A. comosus



Є також численні його сорти. Плоди дуже смачні, соковиті, з приємним ароматом. A. comosus розводять в тропічних країнах у відкритому грунті, в помірній зоні - в утепленому грунті, в грунтових стелажах оранжереї і навіть в горщиках.

A. comosus (L.) Merrill var. comosus (Bromelia ananas L., B. comosa L., Ananas sativus Schult., A. saliva Lindl, ex Beer) - A. чубатий, або Ананас. Багаторічні рослини, утворюють густу розетку листя. Листя лінійні, довгі, 50-75 см довжиною., Поступово звужуються на вершині, по краях остропільчате. Квітконіс м'ясистий. Плід - супліддя з зрощених товстих зав'язей; внутрішня частина супліддя соковита, смачна, ароматна. На вершині супліддя - пагін, що продовжує зростання і утворює розетку зеленого листя (укорочений верхівковий пагін). Насіння розвивається мало. Росте в Центральній Бразилії. Ананаси розмножують вегетативно (дітками) і насінням (рідко). Для вегетативного розмноження використовують розетку листків, яка утворюється на вершині супліддя, і прикореневі дітки. При промисловій культурі основним прийомом є розмноження прикореневими дітками, так як в цьому випадку виходять більші плоди. При вирощуванні ананаса в нетропічних районах дітки, зрізані з материнських рослин,  підв'ялюють (протягом доби) і висаджують в разводочний ящик (в парник) на вкорінення. Зазвичай цю операцію проводять у серпні. Дітки висаджують в субстрат, складений з двох шарів: нижній шар (3 см) складається з розрубаною волокнисто-дернової землі; поверх цього шару насипають суміш (3-4 см), приготовану з листової і перегнійної землі - 1 ч. і піску - 2 ч.

Основний догляд  зводиться до підтримуванню температури субстрату не нижче 24 °, повітря 22-26 °. Після вкорінення молоді рослини висаджують в 9-сантиметрові горщики. Склад землі: листова - 2 ч., легка дернова - 1ч., перегнійна - 1ч., пісок - 1 ч. В оранжереї взимку підтримують температуру 18-20 °; рослини поливають теплою водою, поміщають в більш освітлене місце. У міру необхідності навесні, у березні-квітні, рослини перевалюють в 12-сантиметрові горщики; по встановленні теплої погоди їх переносять у теплі парники. Горщики закопують до половини їх висоти і насипають тирсою до країв горщика. Температуру підтримують не менше 25 °, зазвичай 28-30 °. В оранжереях обмежуються висадкою в грунт стелажу. Щодня рослини рясно поливають, а вдень обприскують двічі. У міру оплетении грудки землі корінням необхідно дати перевалку в 14-15 - і в подальшому в 18-20-сантиметрові горщики. У парниках рослини знаходяться до вересня (у разі необхідності роблять перебивання парників з метою збереження високої температури), на півдні - до жовтня. У вересні рослини переносять у теплу оранжерею. Основний догляд протягом зимового періоду зводиться до підтримуванню температури не нижче 18 ° і помірному поливанні. На другий рік навесні, по настанні теплих днів, рослини висаджують (без горщиків) в грунт теплого парника. Для цього шар землі в парнику збільшують додаванням землі виходячи з розміру горщика, в якому знаходилися рослини, тобто приблизно на 20 см. Рослини висаджують на відстані 40 - 50 см. Догляд в парниках полягає в поливанні і обприскуванні. До вересня рослини викопують з парників і висаджують в грунт оранжереї або в грунт стелажа. Субстрат складають з дернової землі - 2 ч., листовий і перегнійної - 2 ч. і піску - 1ч. Температура в оранжереї повинна бути не менше 18 °, по укоріненні рослин нічну температуру знижують до 16 °. До весни поливання помірне теплою водою. Навесні температуру підвищують до 24 °, поливають помірно і приступають до підгодівлі (гнойової рідиною), яку дають щодекадно до перших чисел серпня. Пізньої осені починається ріст плодової стрілки; вона потовщується поступово і завершується головчатим суцвіттям.

С. Г. Сааков
ОРАНЖЕРЕЙНЫЕ И КОМНАТНЫЕ РАСТЕНИЯ И УХОД ЗА НИМИ