Бугенвілея

Рід BOUGAINVILLEA Comm. e Juss. - Бугенвілея
Дерева або чагарники, звичайно ліани, часто в шипах. Листя яйцевидно-округлі, еліптично-ланцетні, опушені, чергові. Квітки зібрані по 1-3, верхівкові, дрібні, зрощені, з кольоровими великими приквітниками. Поширені в тропіках в субтропіках. У роді 14 видів.
У садоводствах і ботанічних садах як декоративні рослини відомі 2 види - В. glabra і В. spectabilis. Культивуються в теплих і помірно теплих оранжереях.


В. glabra Choisy - Б. гола. Кучеряві чагарники до 5 м вис.: Гілки з рідко розташованими шипами. Листя овальне, глянсуваті. Квітки розташовані на верхівці пагонів, з серцеподібним пурпуровими лілуваті приквітниками. Цвіте рясно і тривало, в квітні-червні. Росте на кам'янистих карбонатних грунтах в Бразилії. Високодекоративні рослини, особливо у фазі цвітіння.

В. peruviana Humb. el Bonpl. - Б. перуанська. Кучеряві чагарники з міцними шипами. Листя широкоовальні до полуокруглой, майже голі. Квітки розташовані по 1-3; приквітники яскраво-рожеві, 2-3 см довжиною. Поширений в Перу і Колумбії. В культурі є ряд гібридів між В. peruviana, В. glabra, В. spectabilis. В. spectabilis Willd.

Б. чудова. Кучеряві чагарники до 10 м вис.; Гілки в численних шипах. Листя овальне, волосисте. Квітки зібрані по 3, сидячі, дрібні, зрощені з 3 великими лілуваті приквітниками. Цвіте рясно і тривало. Росте на відкритих скелястих схилах на карбонатних грунтах в Бразилії. Є багато сортів, відомих як декоративні рослини для вертикального озеленення і як горшкові.
В. spectabilis var. laterita Lern ??(В. brasiliensis Neuw.) -
приквітники цегляно-червоні:
Crimson Lake (Mrs Butt. Scarlett Queen) -
приквітники оранжево-червоні;
Millarii -
приквітники жовті та ін

Бугенвіллії розмножують верхівковими живцями з доспілих пагонів у січні-березні (можна протягом усього року); висаджують в разводочні ящики і містять при температурі 25-28 °. Живці ріжуть з 2-4 почками. Субстрат складають з листової землі - 1 ч., піску - 1ч. Укорінення відбувається протягом місяця. Приблизно через 1.5 місяці вкорінені живці висаджують в 7-9-сантиметрові горщики у земляну суміш з листової - 1ч., Торф'яної - 1ч., Компостної - 1 ч. в піску - 1ч. Слід враховувати, що коріння тонкі і крихкі.

Після посадки рослини встановлюють в світле місце і містять при температурі 18 °. Коли пагони досягнуть 5 см довжини, їх прищипують в цілях стимулювання розгалуження. В. glabra прищипують 2-3 рази, а В spectabilis - один раз. При оплітанні грудки землі корінням необхідна перевалка в 11 - 12-сантиметрові горщики. Склад землі: дернова - 1 ч., перегнійна - 1 ч., листова - 1 ч., компостна - 1 ч.; на 1 м3 цієї суміші додають рогові стружки - 2 кг, кісткову муку - 1 кг, сірчанокислий калій - 0.5 кг . Поливають рясно, розміщують  в світлому, сонячному місці. У вересні-жовтні спостерігається уповільнення темпу росту і навіть часткове скидання листя, тому поливання обмежують, але не допускають підсушування грудки землі, а головне, падіння тургору і всихання верхівки пагонів. Взимку температура знижується до 10-12 °. У лютому температуру підвищують і доводять до 18-20 °, поливання підсилюють. Квітки розвиваються на верхівці молодих пагонів; забарвлення приквітників залежить від інтенсивності світла і температури.


При низькій температурі і в затінених місцях бугенвіллії цвітуть слабко, недовго; забарвлення приквітників бліде. При висадці в грунт оранжереї рослини ростуть інтенсивно. Кімнатні рослини  підгодовують кожні 2 тижні .

 

С. Г. Сааков

ОРАНЖЕРЕЙНЫЕ И КОМНАТНЫЕ РАСТЕНИЯ И УХОД ЗА НИМИ