Пасифлора

 

Рід PASSIFLORA L. - Пасифлора

Лазячі чагарники і багаторічні або однорічні трав'янисті рослини. Листки прості, цільні або з часточок. Квітки пазушні, на довгих квітконіжках, великі, до 10 см в діаметрі.; Пелюстки в числі 5, яскраво забарвлені, чашолистків 5 (зовні майже не відрізняються від пелюсток), забезпечені маленьким відростком на середній жилці, ароматні; між оцвітиною і тичинками розташовані рядами яскраво забарвлені нитки або луски, які утворюють так звану корону. Приквітки великі. Перехресноопиляємі рослини.



Поширені в тропіках і субтропіках Америки, в тропічній Азії, Австралії. У роді 500 (400) видів.

Високодекоративні рослини; у деяких видів (P. alata, P. edalis) плоди їстівні. Часто зустрічаються в колекціях ботанічних садів і придатні для вирощування в кімнатах.

P. coerulea L. - П. блакитна. Чагарники листопадні. Листя широкосердцевидні, 5-7-пальчаторозсічені, цільнокрайні, голі. Черешок з 2-4 залозками у верхній частині, до 4 см довжиною. Квітки пазушні, формуються по одному в пазухах листків, 7-9 см шириною., Світло-сині; нитки (промені) коронки темно-сині або блакитні, коротші білих чашолистків; стовпчики пурпурні. Плід жовтуватий, крупний (з куряче яйце). Цвіте в липні-вересні.

Південна Бразилія, Парагвай, Аргентина.

Високодекоративна рослина, придатне і для кімнатної культури. Є однією з батьківських форм гібридних пасифлори.

 

Рослини розмножують в основному живцями і рідше насінням. Живцювання виробляють ранньою весною, однак частіше в червні-липні визрілими живцями. Живці зрізають з 2 листям і висаджують в розвідувальний ящик (нерідко попередньо в 6-7-сантиметрові горщики) в субстрат, що складається з торфу і піску. Укорінення відбувається протягом місяця при температурі 20 °. Після вкорінення рослини поміщають в напівтеплих оранжерею і висаджують по 1 екз. в 9-сантиметрові горщики або по 2 - в 12-сантиметрові. Склад земляної суміші: дернова або компостна - 1 ч., торф'яна - 1 ч., перегнійна - 1ч. Основний догляд за рослинами: забезпечення опори для розвитку пагонів, світле і сонячне місце розташування і провітрювання, обприскування для підтримування вологості повітря, рясне поливання. У період спокою, у грудні-січні, температура в оранжереї знижується до 8-10 °, поливання зменшується, обприскування припиняється. Цвітіння буває на пагонах поточного року. Після відцвітання пагони обрізають, дощенту їх, а восени видаляють всі пагони, які не визріли. Після періоду спокою, навесні, як тільки почнеться ріст пагонів, необхідно видаляти їх, щоб дати можливість зростання основним. Така обрізка (проріджування) забезпечує рясність цвітіння. У період вегетації щодекадно дається підгодівля коров'яком і повним мінеральним добривом. Рослини не виносять протягів (опадає листя і квітки). У кімнатах росте добре. Насіння висівають в лютому-березні в горщики, в субстрат, складений з рівних частках з листової, торф'яної, перегнійної землі та піску. Догляд за посівами полягає в забезпеченні температури 20-24 ° і вологості повітря. Пікіровка дається в фазі перших двох листочків по 1 екз. в 7-сантиметрові горщики. Надалі догляд аналогічний догляду за живцевих молодими рослинами.