Галерея
Колекція захищеного грунту
Серед різноманіття форм і фарб деревних і трав'янистих рослин ботанічного саду чітко вирізняється будівля оранжереї. Під її скляним дахом розмістилися „полтавські" тропіки, субтропіки і пустеля. Дійсно, зайшовши до оранжереї, відразу потрапляєш у море небачених рослин, що зростають в різних куточках нашої планети. Колекція засушливих районів Земної кулі представлена рослинністю Африки, Південної Америки. Чисельні кактуси з яскравими плодами та юкки серед кам'яних брил імітують пустелю, а агави викликають зацікавленість зовнішнім виглядом і біологічними властивостями. Вони квітують раз у своєму житті - в природних умовах після 40 років зростання, а в оранжереї після 20-ти, потім відмирають.
Серед наших кактусів є „ліліпути" і велетні-дерева. Найбільший кактус - цереус гігантський (нерідко висотою до 20 м, товщиною до 1 м) - накопичує понад 3000 л. води. Можна познайомитись тут і з незвичним за зовнішнім виглядом цереусом перуанським, що наче велетенський змій повив стебла у пошуках простору і нерідко вкриває крону білими квітками.
Прекрасно почуває себе в умовах оранжереї і наш давній хатній лікар - алое деревовидне, виходець із півдня Африки. Його цілющі властивості здавна відомі у народній медицині. Квітує два рази на рік яскравими оранжево-червонуватими квітками, що з'являються серед густих пучків компактними волотями.
Добре акліматизувались в оранжереї красулі, молочаї та інші сукуленти, привертаючи увагу своїм незвичним виглядом надземних частин.
Цікавою є інша група рослин - це представники субтропіків. Серед рожево-білих олеандрів і гібіскусів виділяється незвичайне дерево, на якому висять червоні плоди - томати, ще смачніші за помідори. Це цифомандра. У себе на батьківщині - Бразилії з одного дерева збирають 100-200 кг плодів. Поряд зростає смоковниця звичайна з світло-зеленим супліддям, що називається винною ягодою. Приваблює і безперервне квітування датури оранжерейної та плоди гранатника звичайного.
Поряд зростають рослини молодості та вроди - мирти, невисокі півтораметрові чагарники з дрібним вічнозеленим листям та білими запашними квітками.
Дивишся, дивуєшся різноманітним переселенцям, а їм, здається, кінця немає. За колекцією субтропічних рослин зростають дуже цікаві мешканці лісів дощових тропіків -фікуси. Там вони ростуть то велетенськими деревами, то непоказними кущами, а то й різноликими ліанами, що заплітають густі тропічні ліси. Далі велетенська ліана, тетрастигма Вуаньє, яка після 10 років зростання має довжину стебел до 10 метрів, які витримують вагу до 200 кг.
Над міні-басейном розкинулись зарості циртоміума дворядного та гігантської ліани монстери делікатесної. Їй так сподобався штучний клімат Полтавщини, що вона безперервно квітує і плодоносить.
Смак дозрілих плодів - це одночасно смак банана, ананаса, ківі, авокадо, кокоса.
Добре акліматизувалася в оранжереї і драцена, або драконове дерево, що представлена декількома видами.
А над всім цим здіймаються пальми - велетенські, до 10 м, фінікові, із плодами і віяльні - ерітея, сабаль, трахікарпус з ароматними суцвіттями. Найвродливіша серед них - канадська.
Нижній ярус зацікавить заростями ароїдних, папоротей та масовим квітуванням клівії і руелії. За всією цією незвичною і дивовижною красою стоїть праця співробітників, що дбають про кожну рослину, яких більше 1500 представників. Всі вони зростають не тільки для споглядання, а й слугують науковим матеріалом для студентів природничого факультету педуніверситету та студентів інших вузів, викладачів, науковців м. Полтави.
Завдяки тісній співпраці з багатьма ботанічними садами та парками України колекція рослин постійно збагачується. Оранжерея поповнюється новими видами, щоб дивувати своєю зовнішністю і „розповідати" про умови зростання в далекій і рідній землі, збагачувати наші знання про рослинний світ.
Ботанічний сад Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка. Путівник. 2003 р