Галерея
Квітково-декоративні рослини відкритого грунту
Колекцію відкритого ґрунту ботанічного саду представляють одно-, дво- та багаторічні рослини, що належать до 35 родин та 123 родів. Найбільш широко представленими є родини Айстрових та Лілійних. Агератум, гайлардія, диморфотека, кореопсис, калістефус, айстра, настурція - це далеко не повний перелік родів рослин родини айстрових, які тут вирощуються. Із середини весни і до пізньої осені можна зустрітися із квітуючими рослинами цієї родини.
Лілійні - родина, яка розпочинає парад первоцвітів. Як тільки весняне сонце розтопить сніг на терасах ботанічного саду, вони вкриваються голубим цвітом пролісок, сибірської та дволистої, перенесених із Розсошанської діброви. Звідти ж потрапила в ботанічний сад цибуля ведмежа, яка занесена до Червоної книги України. Це не єдиний представник цибуль, які тут зростають. Гігантська, запашна, нарцисоцвітна, голуба - цибулі, що мають світло-фіолетові, білі, рожеві та голубі квітки - доповнюють колекцію цього роду.
Весною відвідувачі саду можуть познайомитися з сортовим різноманіттям тюльпана гібридного, колекція якого налічує 24 сорти, які представляють основні класи цієї вишуканої рослини. А поряд зростають його дикі родичі: лісовий тюльпан дібровний та степовий тюльпан Шренка, які зараз є рідкісними. Привертають до себе увагу лимонно жовті та оранжеві квітки рябчика імператорського. Влітку квітують лілії: королівська, сніжно-біла, тигрова та лілійник жовтий.
До родини лілійних належить також рід функія або хоста. У ботанічному саду вирощують: ф. ланцетолисту з біло-облямованими листками; ф. зібольда, яка має сизі серцевидно-овальні листки; ф. хвилясту - названу так через хвилясті листки з жовтуватими мазками та ф. подорожникову - рослину з сєрцевидно-овальними листками і білими запашними квітками.
Помітне місце в колекції займають представники родини амарилісових, серед них підсніжник білосніжний та білоцвіт весняний - червонокнижні види.
Чого можна досягти, дякуючи розуму і працьовитим рукам селекціонерів можна побачити під час відвідування колекції сортів півника гібридного садового та видів, які брали участь в його створенні. Це півники германські, що мають фіолетові квітки, півники сибірські з синіми та півники мечевидні з рожево-фіолетовими квітками. Родину півникових доповнюють крокус сітчастий та гладіолус гібридний.
З кінця квітня по червень зацвітають півонії з родини півонієві. Сьогодні лише в ботанічному саду можна побачити колись звичайну для Полтавщини півонію тонколисту з дуже тонкими частками листків. Тепер це рослина Червоної книги України.
Особливе місце серед красиво-квітуючих декоративних рослин займають рідкісні та зникаючі, інтродуковані в ботанічному саду, адже ботанічні сади відіграють важливу роль у збереженні генофонду і ценофонду таких рослин, забезпечуючи підтримку існування їхніх популяцій, є осередками по їх розмноженню Перевага у нашому ботанічному саду надається рослинам місцевої флори, але є рідкісні і зникаючі види з інших регіонів. Серед таких рослин рано навесні милують око брандушка різнокольорова, первоцвіт весняний, рясти ущільнений та Маршалла. їм на зміну зацвітають сон чорніючий, рястка Гуссона, пізніше анемона лісова. Під час екскурсій, що проводяться в ботанічному саду, звертається увага не лише на декоративні якості цих рослин, а і на можливості їх введення в культуру та практичне застосування.
Серед гарно квітуючих рослин є ті, що знаходяться на сторінках Червоної книги України. Це лунарія оживаюча, горицвіт весняний. При підборі таких рослин звертається увага не лише на красиво-квітуючі види, а і на високодекоративні. Так, проведені спроби по вирощуванню ковили волосистої та ковили перистої.
Добре себе почуває у відкритому ґрунті, милуючи око смарагдовими листками з літа до осені, папороть страусове перо звичайне - спорова рослина. Весною вона має непривабливий вигляд. Адже її спороносні листки нагадують сухі, обгорілі рештки рослин. В дійсності це групи сорусів, які містять спорангії зі спорами.
Перспективним є введення в культуру водних, лучних, степових видів та створення відділу рідкісних та зникаючих рослин, в якому буде зібрано більшість місцевих червонокнижних видів.
Ботанічний сад Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка. Путівник. 2003 р