Галерея
Відділ лікарських рослин
Велика кількість видів, зібраних у ботанічному саду, використовуються у медицині. На ділянках, в колекційному відділі, в оранжереях можна знайти чимало як добре відомих, так і мало поширених цілющих рослин, які використовуються як в науковій, так і в народній практиці для лікування та попередження хвороб.
Серед добре всім відомої і уживаної на Україні лікарської дендрофлори потрібно вказати на такі: дуб звичайний, ясен звичайний, березу бородавчасту, горіх грецький, липу серцелисту, сосну звичайну, абрикос звичайний, аронію чорноплідну, барбарис звичайний, види глодів, шипшин, шовковиці, груш, яблунь, слив, бузину чорну, калину звичайну, бузок звичайний, ліщину звичайну.
Разом з тим, терапевтичними властивостями володіють і екзотичні інтродуковані представники дерев та кущів. Наприклад, екстракт листків гінкго дволопатевого поліпшує кровообіг, відвар та настої бархата амурського використовують при пневмонії і туберкульозі, а плоди - як глистогінний засіб. Листя і плоди гледичії колючої застосовують при гіпертонії і виразці шлунку. Плоди актинідії коломикта - дводомної декоративної ліани з великими цілісними листками - містять вдвічі більше вітаміну С, ніж у шипшині. Одна-дві ягідки задовольняють добову потребу в цьому вітаміні і заміняють, таким чином, приблизно 100 г лимона. До найцінніших вітамінних рослин належить обліпиха крушиновидна, плоди якої посідали почесне місце ще в медицині Давнього Сходу. Аскорбінової кислоти в них стільки ж, скільки в ягодах смородини, але на відміну від останньої цей вітамін у рослині міститься у вільному стані й тому засвоюється краще. Крім того, в плодах обліпихи відсутній фермент, що руйнує цей вітамін. Тому він дуже стійкий і зберігається при переробці. З лікувальною метою також використовуються шишкоягоди, молоді гілки та деревина ялівця звичайного. Вживається як сечогінний, дезинфікуючий, відкашлюючий засіб, а також засіб, що покращує травлення. При використанні його потрібно пам'ятати, що шишкоягоди подібні до таких як у ялівця козацького, який с отруйним. Вітамінними властивостями володіють і плоди кизилу справжнього, які містять вітамін С, рутин, пектин, таніни. Корисний він при крововиливах, гастритах, виразках.
У затінених місцях можна побачити такі поширені лікарські представники як конвалію травневу, чистотіл великий, барвінок малий, медунку темну, гравілат міський; по берегам притоки Тарапуньки гарно почувають себе живокіст лікарський, валеріана лікарська, череда трироздільна. На освітлених і відкритих ділянках нерідко зустрічаються вовчуг польовий, алтея лікарська, суниці зелені, звіробій звичайний, конюшини, собача кропива п'ятилопатева, подорожник великий, пижмо звичайне, оман високий, деревій майже звичайний, цмин пісковий, хамоміля лікарська та інші. Як бур'яни з цілющими властивостями відмічаються кропива дводомна, пирій повзучий, грицики звичайні, березка польова, блекота чорна, дурман звичайний, кульбаба лікарська, лопух великий, мильнянка лікарська, розхідник звичайний, спориш звичайний, талабан польовий та інші.
З метою ознайомлення відвідувачів з трав'янистими інтродуцентами-цілителями створено колекційну ділянку лікарських рослин. Тут представлено в основному малопоширені види. Насіннєвий матеріал для цього відділу поповнюється із фондів інших ботанічних садів, Дослідної станції лікарських рослин УААН України (с. Березоточа), місцевими любителями, викладачами, співробітниками, студентами вузів та учнями шкіл. Дирекція ботанічного саду і колектив природничого факультету ПДПУ ім. В.Г. Короленка запрошують всіх бажаючих співробітничати у цьому напрямку.
Серед маловідомих трав'янистих видів із терапевтичними властивостями перш за все слід назвати аммі зубну. Ця зонтична сильно галузиста рослина використовується при лікуванні серцевих захворювань. Основна діюча речовина - келлин - міститься у плодах і розширяє судини серця, знижує тонус м'язових органів (бронхів, шлунка). Добре відомою на сьогодні рослиною є ехінацея. На ділянках зростають два види: ехінацея пурпурова та бліда. Ця рослина здавна використовувалась у північноамериканській традиційній медицині для лікування обморожень, зміїних укусах, для загоювання ран. Препарати з рослини використовують при різних патологічних станах для підвищення імунітету. Вони вживаються при хронічних запальних процесах, порушеннях в обміні речовин і мають антибактеріальні, противірусні і протинаркотичні властивості. Розторопша плямиста - досить оригінальна рослина. Свою назву отримала за її плямисті і гострі листки. З лікувальною метою використовують плоди з насінням при захворюваннях печінки, селезінки, жовчнокам'яної хвороби, жовтусі, хронічному кашлі. Цілющою частиною змієголовників є трава, яка використовується як в'яжучий, протиспазматичний, знеболюючий засіб. На думку тибетських лікарів рослина лікує „підвищену температуру шлунка і печінки". Солодка гола містить велику кількість слизових речовин (в підземних частинах) і це дає можливість її використовувати як послаблюючий, відкашлюючий, протитуберкульозний, протиотруйний засіб. Солодковий корінь, на думку китайських лікарів, омолоджує організм. Препарати козлятника лікарського посилюють секрецію молочних залоз. Але їх вживання повинно контролюватися лікарем: козлятник може підвищити кров'яний тиск або порушити функції кишечнику.
На ділянках овочевої та польової сівозмін також можна зустрітися з лікарськими видами. Зокрема, з любистком лікарським (застосовується при серцевих захворюваннях, запальних процесах), коріандром посівним (протизапальний, проносний, дезинфікуючий засіб), гісопом лікарським, який вживають при астмі, запаленнях горла. Його трава має сечогінні і потогінні властивості, підвищує тонус. Це також відмінний медонос. Харчове значення має і соняшник бульбистий (земляна груша), який використовується як протизапальний, болезаспокійливий засіб, для відновлення сил при обмінних захворюваннях. Цілющі властивості мають і добре відомі капуста городня (вітамінна, для лікування шлунково-кишкових хвороб, органів дихання), картопля (при гастритах, простудах, виразкових хворобах), гарбузи (протигельмінтозний засіб, при шлунково-кишкових хворобах). Лікувальний ефект мають і інші представники цієї ділянки (буряки, селера пахуча, петрушка городня, редька посівна, щавель кислий, ревінь пальчастий, кріп пахучий, кукурудза звичайна, жито посівне тощо).
До пряних і лікарських рослин відносяться чебреці та рута пахуча. Трава чебреців має бактерицидні та дезинфікуючі властивості. Напої, ароматизовані ним, дуже приємні на смак, однак зловживання ним може призвести до порушення функцій щитовидної залози. Слід бути обережними при вживанні рути. її застосовують при серцебитті, нервових хворобах, радикуліті. При великих дозах може викликати болісні алергічні висипи.
Багато рідкісних лікарських рослин представлено на ділянках відкритого ґрунту. Наприклад, горицвіт весняний досить отруйна рослина, тому використовувати її для лікування серцевих хвороб потрібно дуже обережно. Астрагал шерстистоквітковий з успіхом вживається при серцевих порушеннях, нефритах. Первоцвіт весняний є вітаміноносом, його рекомендують як відкашлюючий, сечогінний засіб. Цибулю ведмежу (черемшу) застосовують при цинзі, атеросклерозі, як протимікробний засіб.
На квітниках можна ще раз помилуватися нагідками лікарськими (мають бактерицидні, ранозагоюючі, протизапальні властивості, заспокоюють нервову систему, знижують артеріальний тиск), рициною звичайною (касторову олію, яку з неї добувають, застосовують як послаблюючий засіб, при запальних станах травних шляхів, з косметичною метою), півниками (як відкашлюючий, потогінний засіб, у зуболікувальній практиці), орликами звичайними (володіють заспокійливою, сечогінною, протизапальною, кровоспинною дією), ліліями (вживають як кровоспинний, болезаспокійливий засіб), маком східним (відкашлюючі ліки) та багатьма іншими.
У колекціях оранжерей ботанічного саду для огляду пропонується чимало цілющих рослин. Терапевтичними властивостями володіють сукулентні представники. До них можна віднести алое деревовидне (покращує апетит, травлення, лікує гнійні рани, запалення шкіри, опіки), види каланхое (протизапальні, протигнійні властивості), агави (з них виробляють протизапальні, болетамуючі, жарознижуючі, відкашлюючі препарати). Тропічні і субтропічні види також мають лікувальну здатність. Зокрема, гранатник звичайний споживають при розладах шлунково-кишкового тракту, при простудних захворюваннях; лавр благородний - втирають при паралічах та ревматизмі, олеандр звичайний - при серцевих захворюваннях; розмарин звичайний -заспокоює нервову систему, збуджує апетит, регулює діяльність шлункового тракту і діє як загально зміцнюючий засіб; смоковниця звичайна - для лікування вітілаго і гніздового облисіння, дає протизапальний, протицинготний, протимікробний ефект та багато інших.
Таким чином, у відділі лікарських рослин відкритого та закритого ґрунту відвідувачі мають можливість ознайомитися як з добре відомими та уживаними видами цілющих рослин, так і з малознайомими інтродукованими представниками лікарської флори.
Ботанічний сад Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка. Путівник. 2003 р